ترفند کدهای مخفی موبایل

تاریخ مقاله: 1393/8/2

ترفند کدهای مخفی موبایل

 تقريبا تمام اپراتورهاي تلفن همراه در جهان كدهاي ويژه‌اي دارند که به واسطه به‌کارگیری این کدها کاربران می‌توانند ميزان كارآيي گوشي تلفن همراه خود را بالا برده و بر برخي از قابليت‌هاي آن بیفزایند.

برخي از اين كدها در تحقيقات، فراميني هستند كه به صورت عادی در منوی گوشی تلفن همراه موجود است و استفاده از  اين كدها در حقيقت به نوعي ميانبر براي همان فرامين محسوب مي‌شود.

كدهاي امنيتي تلفن‌هاي همراه

تقريبا تمام اپراتورهاي تلفن همراه در جهان كدهاي ويژه‌اي دارند كه به واسطه به‌کارگیری این کدها کاربران می‌توانند میزان کارآیی گوشي تلفن همراه خود را بالا برده و بر برخي قابليت‌هاي آن بيفزايند.

 

كد دايورت

يكي از معروف‌ترين كدها كه جزو پركاربردترين آن‌ها نيز محسوب مي‌شود، كد دایورت است. شما می‌توانید با گرفتن کد #915 *21* خود را براي مدت زماني خاص از دسترس خارج كنيد. اين سرويس با گرفتن #21# کنسل می‌شود.

براي دايورت كردن شماره خود روي شماره ديگر، مي‌توانيد از كد #21** Number  استفاده کنید. همچنین با استفاده از کد #094022*67* زماني كه تماس‌هاي خود را رد مي‌كنيد، پيام شماره مشترك نظر در شبکه موجود نیست برای فرد تماس گیرنده پخش خواهد شد. براي خروج از اين سرويس، كافي است #67# را شماره‌گيري كنيد. براي دايورت کردن شماره خود روی شماره دیگر، در صورت عدم پاسخگويي، از *Number* 61 # استفاده كنيد. در اين صورت زماني كه شما به تماس‌های خود پاسخ نمی‌دهید، شماره شما روی شماره‌اي كه در قسمت Number وارد كرده‌ايد، انتقال مي‌يابد. براي دايورت نمودن شماره خود روی شماره دیگر، در صورت در دسترس نبودن از كد *Number* 62# استفاده كنيد. در این صورت، زماني كه شما در دسترس نباشید، شماره شما روی شماره‌ای که در قسمتNumber  وارد كرده‌ايد، انتقال مي‌يابد.

 

كد ريست كردن

*#7780#

RESET گوشي با همان بازگشت به حالت تنظيمات کارخانه‌اي، مناسب براي زمانی که گوشي هنگ کرده است. در واقع درایو C گوشی را ريست مي‌كند (ريست گوشي بدون حذف برنامه‌ها)؛ بعد از وارد كردن کد گوشی از شما تقاضای وارد کردنsecurity code  را خواهد داشت.

 

سريال نامبر گوشي 

كد *#06# سريال نامبر گوشي يا همان IMEI را نمايش مي‌دهد. استفاده از این در هنگام خرید گوشی و تطابق آن با شماره سريال موجود روي جعبه گوشي و بدنه دستگاه مي‌تواند به شما ثابت كند كه گوشی شما اورجینال است یا تعمیری و کارکرده است.

كلمه IMEI مخفف عبارت International Mobile Equipment Identity و به معنی هویت بین‌المللی دستگاه‌های تلفن همراه است. IMEI يك شماره 15 رقمي است كه در هر موبايل منحصربه‌فرد است و در حقیقت، بیانگر هویت دستگاه مورد استفاده در شبکه‌های  GSMاست.

كد *#0000# نمايش سيستم‌عامل، تاريخ ساخت و مدل گوشي‌هاي نوكيا را نمایش می‌دهد.

استفاده از اين كد و نيز مقايسه زمان ساخت با تاريخ خريد گوشي نيز مي‌تواند به عنوان یکی از فاکتورهای نو بودن یک گوشی محسوب شود.

 

قدرت باتري مخفي شده

تمام شدن باتري موبايل مشكلي هميشگي و آشنا براي همه است: يكي از راه‌های مطمئن برای افزایش طول عمر شارژر باتری موبايل، قرار دادن موبايل در حالت ذخيره باتري يا انرژي است كه باعث مي‌شود در صورتی که با موبایل کار نکنید، بلافاصله صفحه را قفل كرده يا نور اسكرين آن را كم كند. اما راه ديگري هم براي حالت‌هاي اضطراری استفاده از شارژر موبایل وجود دارد.

 در نظر بگيريد باتري موبايل شما خيلي كم است؛ براي فعال كردن، كليدهاي #3370* را فشار دهید. موبایل شما با این اندوخته راه‌اندازي مجدد خواهد شد و شارژ باتري 50 درصد افزايش خواهد يافت. اين فضای اندوخته، هنگامی که موبایل خود را شارژ می‌کنید، خود به ‌خود شارژ خواهد شد.

برخي معتقدند كه بايد شارژ موبايل به طور صددرصد تمام شود و بعد شارژ کامل صورت گیرد؛ اما این مسئله در مورد نسل اول موبایل‌ها مصداق داشت؛ تكنولوژي‌هاي جديد موبايل نيازي به اين كار ندارند.

 

منوي مخفي گارانتي 

در تلفن‌هاي همراه نوكيا، يك منوي مخفي وجود دارد كه حاوي اطلاعات مفيد برای تعمیرکاران گوشی‌های موبایل است. برای   دستيابي به اين منوي مخفي، كافي است كد #92702689#* را روی تلفن همراه خود وارد کنید؛ در این هنگام شما وارد یک منوی مخفي مي‌شويد كه شامل گزينه‌هاي زير است:

 

نمايش شماره سريال گوشي

تاريخ ساخت گوشي

تاريخ آخرين تعمير انجام شده روي گوشي (ابتدا اگر در گذشته تعميري روي آن انجام گرفته باشد).

 نشان‌دهنده زمان مكالمات انجام شده با گوشي موردنظر (اين تايمر را با هیچ روشی نمی‌توان پاک کرد).

 ايجاد توانايي برقراري تبادل اطلاعات كاربر (در صورت وجود لوازم مورد نياز) براي خارج شدن از این منو، یک بار تلفن خود را خاموش کنید و سپس دوباره آن را روشن نمایید.

 

راهكارهاي بالا بردن ذخيره حافظه 

نكاتي هستند كه رعايت كردن آن‌ها به كاربران كمك مي‌كند تا سرعت گوشي‌های خود را بالا ببرند:

ارسال پيام: بهتر است سعي شود پيام‌ها در كارت حافظه ذخيره شوند، نه در حافظه تلفن همراه

تصاوير پس‌زمينه زنده: ممكن است اين تصاوير زيبا به نظر برسند؛ اما قدرت پردازشگر را تضعیف می‌کنند.

حذف برنامه‌هاي غيرضروري: اگر از همه برنامه‌هاي نصب شده در تلفن همراه استفاده نمی‌شود و مانند گردوغبار تلفن همراه را پوشانده‌اند، بهتر است حذف شوند؛ زيرا تنها حافظه با ارزش تلفن همراه را اشغال می‌کنند.

انتقال تصاوير ويديوهاي قديمي: كاربران ممكن است تصاوير يا ويدیوهاي زیادی را در گوشی خود ذخیره کنند؛ حتی بدون  اینکه آن‌ها را بشناسند؛ مي‌توان آن‌ها را در يك حافظه خارجي با اكسترنال يا در حافظه لپ‌تاپ ذخیره کرد.