آموزش نصب کردن پرینتر

تاریخ خبر: 1393/7/6

آموزش نصب کردن پرینتر

نصب یک پرینتر

یکی از دستگاه‌های جانبی که احتمالاً به آن احتیاج خواهید داشت، چاپ‌گر و یا Printer نام دارد. می‌توانید چاپ‌گر را مستقیماً از طریق یکی از پورت‌های USB به کامپیوتر متصل نموده و از آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید از چاپ‌گری استفاده کنید که از طریق شبکه در دسترسی قرار دارد. نصب چاپ‌گر در آخرین نسخه‌ی سیستم، کار ساده‌ای است. اکنون فرآیند نصب یک چاپ‌گر را بررسی خواهیم کرد.

ابتد چاپ‌گر را به کامپیوتر متصل نمایید، احتمالاً از یک پورت USB برای این کار استفاده خواهید کرد. چراکه این روش، رایج‌ترین روش اتصال به کامپیوتر است. در بخش‌های گذشته با ظاهر پورت USB آشنا شدید. هنگامی که چاپ‌گر از طریق USB یه کامپیوتر متصل شد، چاپگر را روشن کنید. دیسک‌هایی که در جعبه‌ی چاپ‌گر قرار دارد و حاوی نرم‌افزارهای نصب چاپ‌گر می‌باشند را فراموش کنید. احتمالاً این نرم‌افزارها قدیمی‌ شده‌اند. ویندوز درایور صدها مدل چاپ‌گر را در خود دارد. درایور نرم‌افزاری است که به کمک آن کامپیوتر چاپ‌گر را شناسایی می‌کند.

لحظاتی پس از اولین اتصال چاپ‌گر، به خصوص که اگر چاپگر اولین بار به کامپیوتر متصل شده باشد، ویندوز آن را شناسایی کرده و بلافاصله شروع به نصب درایور می‌کند. در این حالت یک آیکون کوچک در پایین سمت راست صفحه دیده خواهد شد. لحظاتی بعد، پیغامی شبیه این را خواهید دید:

در این پیغام نوشته شده است که دستگاه،‌ آماده‌ی استفاده می‌باشد. این آسان‌ترین راه نصب یک چاپ‌گر است. چرا که ویندوز تمام کارها را انجام می‌دهد.

حال تصور کنید که چاپگر مورد استفاده، قدیمی باشد، به طور خودکار شناسایی نشود و یا چاپ‌گر به روشی غیر از پورت USB مانند اترنت یا بلوتوث به کامپیوتر متصل شود. در این حالت باید ویزارد Add Printer را اجرا کرده و مراحل نصب را به صورت دستی انجام دهید.

روی دکمه‌ی Start و سپس بر روی Devices and Printer کلیک کنید.

در کادر باز شده بر روی دکمه‌ی Add a printer کلیک کنید.

در این ویزارد، دو گزینه وجود دارد. Add a local printer در مواقعی استفاده می‌شود که چاپ‌گر مستقیماً به کامپیوتر متصل باشد.

گزینه دیگر به به مواردی اختصاص دارد که پرینتر از طریق شبکه و یا به صورت بی‌سیم یا بلوتوث، به کامپیوتر وصل می‌شود.

چنانچه چاپ‌گر قدیمی بوده و از طریق پورت‌های قدیمی به کامپیوتر متصل شده است، گزینه‌ی اول را کلیک کنید. در صفحه‌ی بعد در منوی باز شوی بالا، باید پورتی را که چاپ‌گر به آن متصل شده است را انتخاب کنید. LPT1 رایج‌ترین نوع است. روی Next کلیک کنید.

در این صفحه قسمتی به نام Manufacturer وجود دارد. در این قسمت، فهرست شرکت‌های تولید‌کننده دیده می‌شود. شرکت مورد نظر را انتخاب کنید. حال در قسمت Printers، مدل چاپ‌گر مورد استفاده را برگزینید. چنانچه مدل چاپ‌گر شما در فهرست چاپ‌گرها وجود نداشت باید به وب‌سایت شرکت سازنده جهت دانلود درایور چاپ‌گر مورد نظر مراجعه کنید. احتمال این‌که مجبور به این کار شوید، بسیار اندک است. مگر این‌که چاپ‌گر مذکور، گمنام و یا قدیمی باشد.

از آنجایی که این چاپ‌گر پیش از این نصب شده است، باید تعیین کنیم که درایور آن مجدداً نصب شود و یا از همان استفاده شود. در صورتی که اولین بار پرینتر را نصب می‌کنید، این صفحه را نخواهید دید. سپس روی Nextکلیک کنید.

در فیلد Printer name، می‌توانید نام دیگری برای چاپ‌‌گر انتخاب کنید. در غیر این صورت بدون تغییر دادن نام پیش‌فرض، دکمه‌ی Next را کلیک کنید.

اکنون ویندوز، درایور مناسب برای چاپگر انتخاب شده را نصب می‌نماید.

پس از این کار در صفحه‌ی Printer sharing دو گزینه ظاهر می‌گردد. گزینه‌ی دوم مخصوص به اشتراک گذاشتن چاپگر از طریق شبکه می‌باشد. در این مورد گزینه‌ی اول را انتخاب کنید. و روی Next کلیک نمایید.

در صفحه‌ی پایانی گزینه‌ای به نام Set as defult printer وجود دارد. با فعال کردن این گزینه، چاپ‌گر جدید به عنوان چاپ‌گر پیش‌فرض سیستم انتخاب می‌شود. همچنین دراین صفحه دکمه‌ای به نام Print a test page دیده می‌شود. با کلیک روی آن یک صفحه به طوری آزمایشی چاپ می‌شود تا از عملکرد صحیح چاپ‌گر اطمینان پیدا کنید. در پایان روی دکمه finish کلیک کنید.

اکنون در قسمت Devices and printers می‌توانید چاپ‌گری را که نصب کرده‌اید در کنار چاپ‌گرهایی که قبلاً نصب شده‌اند مشاهده کنید.

چنانچه چاپ‌گر از طریق اترنت، وای‌فای یا بلوتوث به شبکه متصل می‌گردد، برای نصب آن باید مجدداً روی دکمه‌ی Add a printer کلیک نمایید و گزینه دوم را انتخاب کنید.

در این صفحه، ویندوز برای یافتن چاپ‌گرهای موجود، شبکه را جست‌جو می‌نماید. پس از یافتن چاپ‌گر، مراحل بعد، مانند افزودن چاپ‌گر از طریق کابل می‌باشد. در صورتی که چاپ‌گر مورد نظر یافت نشد، روی گزینه … The printer that کلیک کنید:

این عبارت یعنی؛ چاپ‌گری که من می‌خواهم در این فهرست وجود ندارد. در این صورت باید احتمالاً از مرکز IT و یا کسی که به این کار آشنایی داشته باشد، کمک بگیرید، چراکه در این شرایط به اطلاعات خاصی درباره‌ی شبکه و چاپ‌گر مورد نظر، نیاز خواهید داشت.

چاپ‌گر مورد نظر را از این لیست انتخاب نموده و بر روی Next کلیک کنید. به این ترتیب ویندوز شروع به نصب پرینتر می‌کند.

کادر بعدی نیز بر روی Next

و در نهایت بر روی Finish کلیک کنید.

در صفحه‌ی Devices and Printers، مشاهده می‌کنید که پرینتر مورد نظر نصب شده است.

برای حذف یک پرینتر نیز کافی است در همین صفحه، پس از انتخاب پرینتر، بر روی دکمه‌ی Remove Device کلیک کنید.

پس از کلیک روی Yes، چاپ‌گر مورد نظر حذف می‌شود.

همان‌طور که گفته شد، احتمال به وجود آمدن مشکل در نصب پرینتر، بسیار کم است. به احتمال زیاد، چاپ‌گرها با اتصال به USB و یا انتخاب آن‌ها در ویزارد Add printer نصب خواهند شد.