بررسی پورت های کامپیوتر

تاریخ خبر: 1393/7/6

بررسی پورت های کامپیوتر

آشنایی با پورت‌ها

شما می‌توانید با استفاده از قطعات اصلی کامپیوتر، یعنی کیس، مانیتور، صفحه‌کلید و ماوس، کارهای زیادی انجام دهید.اما به احتمال زیاد به اتصال و استفاده از دستگاه‌های جانبی دیگری نیز مانند چاپگر ،  اسکنر، دوربین دیجیتال، پروژکتور و غیره نیازمند خواهید شد.

  پورت‌ها، محل اتصال دستگاه‌های جانبی محسوب می‌شوند. امروزه‌ کاربردی‌ترین پورت برای اتصال دستگاه‌های جانبی، USB نام دارد. تمام کامپیورترها دارای پورت‌های USB می‌باشند. این پورت‌ها مستطیل شکل بوده و یک زبانه‌ی پلاستیکی درون آن‌ها دیده می‌شود. توجه داشته باشید که سرعت USBهای قدیمی، کم‌تر از USBهای فعلی است.

کابل‌هایی به نام کابل‌های USB به این پورت‌ها متصل می‌شوند. ابتدای کابل USB که به پورت متصل می‌شود، این‌گونه است:

انتهای کابل USB می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. این انتها می‌تواند به شکل‌های زیر باشد:

ممکن است خود دستگاهی که می‌خواهید از طریق کابل USB به کامپیوتر متصل نمایید، در انتهای کابل قرار گرفته باشد. به عنوان مثال، می‌توان از ماوس و صفحه کلید نام برد.

پورت دیگری که در PC یافت می‌شود، پورت Ethernet نام دارد. این پورت امکان اتصال به شبکه و سرویس اینترنت را فراهم می‌آورد.

این پورت، ظاهری شبیه به جک اتصال تلفن دارد که البته کمی پهن‌تر است.

کابلی که به پورت اترنت متصل می‌شود، ظاهری این‌گونه دارد:

هر دو انتهای این کابل ظاهری یکسان دارند. یک انتها به کامپیوتر و انتهایی دیگر به سوویچ یا مودم متصل می‌شود.

پورت‌های دیگر، جک‌های ورودی و خروجی صدا می‌باشند. Speaker باید به جک خروجی صدا متصل شوند تا صداهای تولید شده توسط کامپیوتر پخش گردد. این صداها می‌تواند شامل صدای هشدارهای مختلف و نیز موسیقی باشد. چنانچه قصد ضبط کردن صدا را دارید باید صدا را به جک ورودی بفرستید. در اکثر کامپیوترها، جک ورودی آبی رنگ و جک خروجی، سبز رنگ است. جک ورودی میکروفون نیز به رنگ صورتی می‌باشد. در بیشتر کیس‌ها در کنار هر یک از پورت‌ها، نوع پورت، مشخص شده است.

در پایان، تمام کامپیوتر‌های دسکتاپ، پورت‌هایی جهت اتصال مانیتور دارند که بتوان مانیتورهای اکسترنال را از این طریق به آن‌ها متصل کرد. کامپیوترهای دسکتاپ که از مانیتورهای Built-in بی‌بهره‌اند، به وجود یک مانیتور نیازمند‌اند. هرچند لپ‌تاپ‌ها دارای مانیتور Built-in می‌باشند. اما می‌توانید هنگامی که در سفر نیستید، یک مانیتور بزرگ به آن‌ها وصل نموده و از آن به عنوان صفحه‌نمایش اصلی استفاده کنید.

می‌توانید از طریق رابط DVI و یا رابط‌های قدیمی‌ VGA، مانیتور را به لپ تاپ متصل نمایید.

رابط‌های قدیمی VGA ظاهری اینگونه دارند: