چگونگی اتصال کامپیوتر به شبکه از طریق بی سیم

تاریخ خبر: 1393/7/6

چگونگی اتصال کامپیوتر به شبکه از طریق بی سیم

اتصال به شبکه‌های Ethernet

 چگونگی اتصال کامپیوتر به شبکه از طریق بی‌سیم.

فرض بر این است که شبکه در منزل، اداره یا مدرسه قبلاً نصب شده و تنظیمات لازم انجام شده است، چنانچه قصد دارید به شبکه خانه متصل شوید در اکثر موارد باید کامپیوتر را از طریق یک کابل Ethernet به روتر متصل کنید.

اگر می‌خواهید در اداره یا کلاس درس به شبکه متصل شوید به احتمال زیاد باید انتهای کابل را به کامپیوتر و انتهای دیگر آن را به پورت اترنت که درون دیوار یا جای دیگری تعبیه شده است متصل نمایید.

مطلب اصلی این است که یک کابل از منبع اتصال شبکه به پورت اترنت در کامپیوتر متصل می‌شود،‌تقریباً امروزه تمام لپ‌تاپ‌ها و دسکتاپ‌ها دارای پورت اترنت می‌باشند، پس از اتصال کامپیوتر به شبکه از طریق اترنت ممکن است بلافاصله به شبکه متصل شده و عملیات نصب انجام شود. در این صورت باید بتوانید به کامپیوترهای دیگری که در شبکه قرار دارند متصل شوید، هم‌چنین اگر خط اینترنت به روتر متصل باشد باید به اینترنت نیز دسترسی داشته باشید.

برای حصول اطمینان از درستی کار به تعدادی از تنظیمات نگاهی می‌اندازیم.

در منوی Start روی ControlPanel کلیک کنید، حال در قسمت Network and Internet روی View Network Statuse and Tasks کلیک کنید.

در این قسمت روی گزینه Change Adapter and Settings در قسمت سمت چپ کلیک کنید.

با این کار تمام ابزارهای شبکه که بر روی کامپیوتر نصب می‌باشند نمایش داده می‌شوند، چنانچه کارت بی‌سیم و یا امکان اتصال از طریق بلوتوث در کامپیوتر فراهم باشد آن‌ها نیز در آن‌جا قرار خواهند گرفت.

گزینه Local area Connection که در تصویر مشاهده می‌کنید همان اتصال Ethernet است.

روی آن کلیک راست نموده و Propertise را برگزینید.

در کادری که باز می‌شود گزینه‌ای به نام Internet Protocol Version 4 وجود دارد. این گزینه نحوه ارتباط کامپیوتر و روتر را تعیین می‌نماید.روی آن دوبار کلیک کنید.

در کاردی که باز می‌شود گزینه Optian an ip address automaticaly فعال است.

این تنظیمات پیش‌فرض تقریباً برای همه موارد اتصال به شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتخاب این گزینه به این معنا است که به روتر اجازه می‌دهید که به طور خودکار یک ip یا Internet Protocol address برای کامپیوتر در نظر بگیرد.

هرکامپیوتر یا دستگاهی که به شبکه متصل می‌شود آدرس منحصر به فردی دارد، درست مانند خانه‌هایی که هر کدام آدرس مختص به خود را دارند.

به این ترتیب روتر می‌تواند کامپیوترها را از یکدیگر تشخیص دهد و داده‌ها را به شکل صحیحی از کامپیوتر دریافت و به آن‌ها ارسال نماید، بنابراین تقریباً در همه موارد باید این گزینه فعال باشد.

چنانچه نیاز به انتخاب گزینه دیگری باشد باید مدیر شبکه اطلاع داده شود.

در اکثر موارد مدیر شبکه با انتخاب گزینه Use the Following ip address تنظیمات مربوطه را در این قسمت وارد خواهد کرد.

ما در این‌جا گزینه اول را انتخاب می‌کنیم، حال فرض کنید که کابل اترنت را به کامپیوتر متصل کرده ولی به شبکه متصل نشده‌اید، در این صورت اولین کاری که باید انجام دهید این است که این کادر را باز کنید، سپس اطمینان حاصل کنید که گزینه Optian an ip address automaticaly فعال است.

بنابراین در اکثر موارد اتصال به شبکه از طریق سیم کافی است کابل اترنت را به کامپیوتر متصل نمایید. به این ترتیب بلافاصله به شبکه و در صورت اتصال مودم به روتر به اینترنت متصل خواهید شد.