نکاتی در مورد استفاده از لپ تاب

تاریخ خبر: 1393/7/6

نکاتی در مورد استفاده از لپ تاب

نکاتی درمورد استفاده از Laptopها

چنانچه قصد دارید از یک لپ‌تاپ استفاده کنید، نکاتی درباره استفاده از آن وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید.

لپ‌تاپ یک دستگاه All in one است، یعنی تمام قطعات آن یکجا به یکدیگر متصل هستندو تمام دستگاه‌های جانبی ضروری به صورت Built in تعبیه شده است، بنابراین می‌توانید به راحتی آن را با خود به هر جا ببرید و کارهایتان را انجام دهید، از آنجایی که لپ‌تاپ دستگاهی قابل حمل می‌باشد به وسیله یک باطری اینترنال کار می‌کند، باطری‌های اکثر لپ‌تاپ‌ها قادرند با یک بار شارژ شدن دو یا شش ساعت انرژی لازم را برای یک لپ‌تاپ تامین نماید. البته این مدت زمان به میزان بسیار زیادی به نوع استفاده از لپ‌تاپ و سنگینی وظایف آن بستگی دارد، بنابراین در صورت امکان کابل تامین برق لپ‌تاپ را همراه داشته باشید.

در مرحله استفاده از لپ‌تاپ احتمالاً مهمترین نکته چگونگی استفاده از موس است، هر کامپیوتر به یک موس نیاز دارد تا بتواند به درستی عمل کند، در صورت تمایل می‌توانید همواره موس را به لپ‌تاپ متصل کرده و از آن استفاده نمایید، اما هنگام خرید لپ‌تاپ عموماً موس در کنار آن وجود ندارد، به جای موس لپ‌تاپ‌‌ها از نوعی ابزار Built in به جای موس استفاده می‌کنند، رایج‌ترین این ابزارها Touchpad یا Trackpad نام دارد.

این ابزار نوعی ابزار لمسی است که می‌توانید با کشیدن انگشت بر روی آن از آن استفاده کنید، با حرکت انگشت اشاره‌گر موس نیز در صفحه حرکت خواهد کرد، در قسمت پایین Trackpad دو دکمه وجود دارد که همانند کلیدهای چپ عمل می‌کند، بعضی از لپ‌تاپ‌ها از یک برآمدگی کوچک بر روی صفحه کلید استفاده می‌نمایند، این برآمدگی Trackpoint نام دارد.

برای حرکت دادن اشاره‌گر موس به جهات مختلف باید به نرمی Trackpoint را با انگشت به جهات مختلف فشار دهید، Trackpoint نیز دو دکمه به عنوان کلیک چپ و راست به همراه دارد، این دو دکمه در زیر دکمه Spacebar قرار دارد، به این ترتیب کاربر می‌تواند به دلخواه یکی از این ابزارها را برگزیند،

البته در صورتی که به استفاده از یک موس خارجی علاقه دارید می‌توانید موس دلخواه را از طریق پورت USB به لپ‌تاپ متصل کنید.

همچنین می‌توانید از موس‌های بی‌سیم نیز استفاده نمایید، روش اتصال و تنظیم این گونه موس‌ها در درس‌ها آینده بررسی خواهیم کرد.

بخش دیگری که باید به استفاده از آن عادت نمایید، صفحه کلید لپ‌تاپ می‌باشد.

امروزه اکثر لپ‌تاپ‌ها صفحه کلید‌هایی دارند که در آن‌ها کلیدها به اندازه کلیدهای صفحه کلید Desktop می‌باشد، البته در لپ‌تاپ‌ها کلیدها به یکدیگر نزدیک‌تر بوده و همچنین در هنگام فشردن به اندازه کلیدهای معمولی به سمت پایین نمی‌روند، ممکن است مجموعه صفحه کلید لپ‌تاپ‌ نیز از صفحه کلید Desktop نیز کوچک‌تر باشد، بنابراین احتمال دارد تا زمانی که به صفحه کلید لپ‌تاپ‌ عادت نکرده‌اید عمل تایپ کردن دشوار باشد، در صفجه کلید لپ‌تاپ‌ برای صرفه‌جویی در فضا تعدادی از کلید‌ها بایکدیگر ترکیب می‌شود. به عنوان مثال ممکن است برای استفاده از کلیدهای F که برای اهداف مختلفی به کار می‌روند، نیاز به فشردن یا نگه‌داشتن کلید fn با Function باشد، این امکان وجود دارد که کلیدهای F با کلیدهایی برای کنترل صدا و یا میزان روشنایی صفجه نمایش ترکیب شده باشند، همچنین چینش کلیدها ممکن است در لپ‌تاپ‌های مختلف متفاوت باشد.

بنابراین برای آشنایی کامل با صفحه کلید لپ‌تاپ خود، بهتر است زمانی را صرف آزمایش کلیدهای آن کرده و نیز در دفترچه راهنما بخش مربوط به صفحه کلید را مطالعه کنید،‌ همانند ماوس می‌توانید یک صفجه کلید خارجی به لپ‌تاپ متصل کنید، البته این عمل چندان عاقلانه نیست،‌ چرا که معمولاً یک صفحه کلید بزرگ را درون کیف لپ تاپ جای داد،‌ بسته به نوع لپ‌تاپ ممکن است دکمه‌های دیگری نیز وجود داشته باشد، که باید با آن‌ها آشنا شوید، البته در این درس نمی‌توان تمام کلیدهای روی لپ‌تاپ را بررسی نمود، بنابراین همانطور که عنوان شد، بهتر است تمام کلیدهای لپ‌تاپ را بررسی کرده و دفترچه آن را نیز مطالعه نمایید. پس از آشنایی کامل با لپ‌تاپ می‌توانید مانند یک کامپیوتر دسکتاپ و با همان کارآمدی از آن استفاده نمایید.

چنانچه زمان زیادی از لپ‌تاپ استفاده نمایید، توصیه می‌شود یک ماوس External یه همراه داشته باشید، مطمئناً کار با یک ماوس خارجی با کار با دیگر ابزارهای اشاره‌گر آسان‌تر است.

همچنین می‌توانید یک کابل تأمین برق اضافی تهیه کنید تا در هر موقعیتی آن را به همراه داشته باشید، در این صورت نیازی نیست کابل برقی را که در محل کار مورد استفاده قرار می‌دهید، هر بار از پریز جدا نموده و با خود ببرید،‌یک کابل برق، یک مانیتور اکسترنال، یک صفحه کلید و یک ماوس در دفتر کارتان تهیه کنید که هرگاه آن‌جا هستید از آن‌ها استفاده کنید،‌و هرگاه قصد سفر داشتید، این قطعات را از لپ‌تاپ جدا نموده و آن را با خود ببرید.

به این ترتیب هر جا که باشید، می‌توانید از ماوس و کابل برق موجود در کیف لپ‌تاپتان استفاده کنید.