آشنایی با فلش مموری و حافظه های قابل حمل

تاریخ خبر: 1393/7/6

آشنایی با فلش مموری و حافظه های قابل حمل

درایوهای قابل حمل

یکی دیگر از ابزارهای جانبی که به احتمال فراوان از آن استفاده خواهید کرد Hard drive external یا یک ابزار ذخیره داده است، درایو اسکترنال می‌تواند به صورت فلش مموری‌های ساده مانند این تصویر باشد.

این گونه فلش مموری به سادگی به پورت‌های USB کامپیوتر متصل شده و دارای ظرفیت‌های چند ده گیگابایتی می‌باشند، برای اینکه فضای بیشتری برای ذخیره داده‌ها داشته باشید، باید از این‌گونه هارد درایوهای اسکترنال استفاده نمایبد.

این‌گونه درایوها نیز از طریق USB به کامپیوتر متصل می‌شوند، بعضی از مدل‌های این هارد درایوها باید جداگانه به پریز برق نیز متصل شوند؛ البته مدل‌هایی نیز وجود دارد که از طریق همان کابل USB تغذیه می‌شود.

برای استفاده از فلش مموری یا هارد درایو کافی است آن‌ها را به کامپیوتر متصل کنید؛ با این کار یک پنجره به نام Autoplay ظاهر می‌شود.

همچنین این آیکن به System tray اضافه می‌شود، در آینده کاربرد این آیکن را خواهید آموخت،

به طور پیش‌فرض هرگاه هارددرایو یا فلش مموری را به سیستم متصل کنید و یا CD و DVD به کامپیوتر متصل کنید، این پنجره به طور خودکار باز می‌شود. (پنجره Autoplay)

این پنجره از کاربر سوال می‌کند که چه کاری با ابزار شناسایی شده انجام دهد، می‌توان از گزینه‌هایی که در این تصویر دیده می‌شود برای Import نمودن تصاویر و ویدئوها، دانلودکردن تصاویر، بازکردن پوشه برای دیدن فایل‌ها، ایجاد Backup و بالابردن سرعت استفاده نمود. (به ترتیب گزینه‌ها)

برای دیدن فایل‌های درون درایو بر روی Open Folder to view files کلیک کنید. اکنون می‌توانید محتویات فلش مموری متصل شده به کامپیوتر را مشاهده کنید.

چنانچه پنجره Autoplay ظاهر نشد احتمالاً تنظیمات مربوط به آن تغییر داده شده‌ است. برای دسترسی سریع به تنظیمات Autoplay منوی Start را باز کنید. سپس در نوار جستجو عبارت Autoplay را تایپ نمایید، حال در میان نتایج یافت شده بر روی Autoplay کلیک کنید.

در بالای پنجره‌ای که باز می‌شود گزینه به نام Use for all mesia and device وجود دارد، این گزینه باید فعال باشد، همچنین می‌توان اینجا تعیین کرد که پس از شناسایی انواع فایل‌ها در ابزارهای متصل شده برای هر نوع فایل و مدیا چه عملی انجام شود.

به عنوان مثال منوی بازشوی مقابل Audio CD را باز کنید. در این‌جا چند گزینه برای انتخاب وجود دارد، می‌توانید انتخاب کنید که پس از قرار گرفتن یک cd صوتی در کامپیوتر این cd توسط برنامه Windows Media Player پخش شود، پوشه موجود در cd باز گردد، هیچ عملی انجام نشودو یا اینکه هر بار از کاربر پرسیده شود که چه کاری را می‌خواهد انجام دهد. بهتر است برای تمام آیکن‌های این پنجره همان گزینه آخر انتخاب شود.

برای بستن این پنجره بر روی دکمه Cancel کلیک کنید.

بعضی از افراد ترجیح می‌دهند که گزینه Autoplay غیرفعال باشد تا هر بار با پیغام شناسایی یک دیسک یا درایو مواجه نشوند. با غیرفعال بودن Autoplay همچنان می‌توانید به راحتی و به سرعت به هادر درایوها دسترسی داشته باشید.

برای این کار در منوی Start روی گزینه Computer کلیک نمایید.

فلش مموری‌ها در بخش Devices with removable storage و هارد درایوها در بخش Hard disk drives قرار می‌گیرند.

در اینجا فلش مموری درایو I می‌باشد، با دوبار کلیک می‌توانید آن را باز کنید. هنگامی که بتوانید ابزار ذخیره اطلاعات را ملاحظه نمایید می‌توانید با درگ کردن فایل را از درون آن و با از درون آن به جای دیگر کپی نمایید. عملکرد هارد درایو و فلش مموری مانند درایوهای دیگر است. بدین معنی که می‌توانید در درون آن پوشه جدید بسازید و تا جایی که فضا داشته باشد فایل درون آن قرار دهید و نیز با انتقال آن‌ها به Recycle Bin آن‌ها را حذف نمایید.

به عنوان مثال با کلیک بر روی New Folder می‌توانید پوشه جدید بسازید.

حال برای حذف آن کافی است آن را به Recycle Bin درگ نموده و بر روی yes کلیک کنید.

همچنین از درون همه برنامه‌‌ها می‌توانید برای ذخیره فایل به هارد درایوها دسترسی داشته باشید.

به عنوان مثال در منوی Start بر روی All programs کلیک کنید و از پوشه Accessories روی Notepad کلیک نموده و آن را باز کنید، پس از تایپ کردن چند کلمه در منوی File روی Save کلیک نمایید.

در این کادرمی‌توانید فلش مموری را در ستون سمت چپ مشاهده کنید. روی آن کلیک نموده و سپس عبارت sametext را در فیلد File name تایپ نمایید و پس از آن روی دکمه Save کلیک نمایید.

اکنون با رفتن به پوشه فلش مموری می‌توانید فایل sametext را مشاهده نمایید.

هنگامی که تصمیم گرفتید فلش مموری یا هارددرایو را از کامپیوتر جدا نمایید، ابتدا باید مطمئن شوید که هیچ برنامه‌ای از درایو مذکور استفاده نمی‌نماید، یعنی به عنوان مثال اگر در حال کار بر روی متنی می‌باشید که فایل آن درون فلش مموری قرار دارد پیش از ذخیره و بستن برنامه فلش مموری را جدا نکنید برای جدا نمودن فلش مموری ابتدا بر روی این آیکن کلیک نمایید، با این کار تمام درایوهای اکسترنال به نمایش درمی‌آید.

بر روی درایو موردنظر کلیک کنید با این کار پیغامی مبنی بر قطع شدن ارتباط درایو و کامپیوتر نمایش داده می‌شود، به این ترتیب می‌توانید درایو را جدا کنید.

توجه داشته باشید که اگر پیغام خطا دریافت کردید نرم‌افزاری در حال استفاده از فلش مموری می‌باشد، بنابراین باید ابتدا آن نرم‌افزار را بسته و مجدداً این کار را انجام دهید.