پرینترهایی که خانه میسازد

تاریخ خبر: 1393/11/1

پرینترهایی که خانه میسازد

فناوری چاپ سه‌بعدی ظرفیت‌ فوق‌العاده‌ای دارد، به طوری که یک شرکت چینی توانست 10 خانه را با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی در مدت یک روز بسازد. در حقیقت با استفاده از این فناوری در چند سال آینده این امکان برای معماران وجود دارد که تنها با طراحی در صفحه‌ی مانیتور و دادن دستور چاپ، خانه‌ی طراحی شده‌ی خود را به شکل واقعی مشاهده کنند.

 
 
 
 
 
 

این هفته دانشگاه انگلیسی Loughborough قراردادی با یکی از شرکت‌های ساختمانی منعقد کرد که بر اساس آن پژوهشگران دانشکده‌ی مهندسی ساخت و عمران فناوری چاپ سه بعدی را برای بتن توسعه خواهند داد. این قرارداد چشم اندازی 7 ساله دارد که بر اساس آن، این فناوری با حرکت به سمت تجاری شدن سامانه‌هایی شامل بازوهای روباتیک و جرثقیل‌های متحرک را برای چاپ سازه‌های ساختمانی سه بعدی به کار خواهد گرفت.

این فناوری سیمان را به شکلی بسیار دقیق و با کنترل رایانشی اکسترود (فناوری برای مخلوط کردن و هدایت مواد با استفاده از ماردون‌ها، مثل میله‌ی مارپیچ چرخ گوشت) می‌کند تا قطعات مختلف به این وسیله به هم متصل شوند.

foster partners concrete printing robot-0

به گفته این پژوهشگران استفاده از این سامانه امکان ساخت سازه‌های بسیار پیچیده‌ای را که تولید آن‌ها با روش‌های معمول ساختمانی بسیار زمان‌بر و گران تمام می‌شد را به سادگی فراهم می‌کند. برای مثال یک چاپگر سه بعدی می‌تواند یکباره بخشی از سازه را به صورت کاملا آماده برای اتصال لوله‌ها و سیم کشی‌های درونی بسازد، در نتیجه هزینه‌های بعدی ایجاد کانال‌ و سیم کشی‌ها حذف خواهد شد و سرعت کار بالا خواهد رفت. در حقیقت با استفاده از این فناوری زمان ساخت بسیاری از سازه‌های پیچیده از چند هفته به چند ساعت کاهش می‌یابد.

البته این پژوهشگران تاکنون بسیاری از سوالات را بی پاسخ گذاشته‌اند، مثلا هنوز اطلاعاتی از سرعت چاپ منتشر نشده است.