مدل های مختلف بارکد اسکنر بر حسب تکنولوژی

تاریخ خبر: 1393/6/31

مدل های مختلف بارکد اسکنر بر حسب تکنولوژی

دستگاه بارکد اسکنر (اسکنر بارکد - بارکد خوان) یک دستگاه الکترونیکی برای خواندن بارکد چاپ شده است. مانند یک اسکنر مسطح،دارای یک منبع نور، یک لنز و یک حسگر نور که سیگنالهای نوری را به  الکتریکی ترجمه می کند. علاوه بر این، تقریبا همه بارکد خوان ها شامل مدارات دیکودر برای تجزیه و تحلیل اطلاعات تصویر بارکد توسط سنسور و ارسال محتوا بارکد به پورت خروجی اسکنر می باشند.
 

مدل های مختلف بارکد خوان بر حسب تکنولوژی

1- بارکد خوان نوع قلمی

بارکد خوان نوع قلمی از یک منبع نور و دیود حساس نسبت به نور که در کنار یکدیگر در نوک یک قلم  قرار می گیرد تشکیل شده است. برای خواندن یک بارکد، فرد  باید نوک قلم را در سراسر میله با یک سرعت نسبتا یکنواخت حرکت دهد.دیود حساس نسبت به نورشدت نور منعکس شده از منبع نور را  اندازه گیری میکند.دیود حساس نسبت به نور تولید شکل موج میکند که مورد استفاده برای اندازه گیری عرض میله ها و فاصله ها  دربارکد است. خط های میله ای سیاه بارکد  نور را جذب میکنند و فضاهای سفید نور  را منعکس مبکنند. این شکل موج توسط اسکنر به شیوه ای شبیه به کد مورس نقطه و خط تیره رمزگشایی شده است.

2- بارکدخوانهای لیزری

اسکنر لیزری به همان شیوه بارکد خوان نوع قلمی کار می کنند جز این که آنها  از یک پرتو لیزر به عنوان منبع نوراستفاده میکنند. همانطور که بارکد خوان نوع قلمی ،از یک دیود حساس نسبت به نور استفاده می کتد پرتو لیزر نیز برای اندازه گیری شدت نور منعکس شده از بارکد در نظر گرفته شده است. در هر دو بارکد خوان قلمی و اسکنر لیزری، نور منتشر شده توسط بارکد خوان برای تشخیص سیگنال الگوی داده مداردیود حساس نسبت به نور طراحی شده است

3- بارکد خوان CCD

بارکد خوان CCD از آرایه ای که از صدها سنسورکوچک نوری در یک ردیف طراحی شده اند  استفاده میکند.هر سنسور شدت نوری که در مقابلش قرار میگیرد را اندازه گیری می کند.هر سنسور نوری منحصر به فرد در بارکد خوان CCD بسیار کوچک است و به همین دلیل صدها  سنسور  در یک ردیف وجود دارد،یک الگوی ولتاژ یکسان  بارکد  در بارکد خوان پی در پی ولتاژ را در سراسر هر سنسور اندازه گیری  میکند.تفاوت مهم بین  بارکد خوان CCD و یک بارکد خوانقلمی  و یا اسکنر لیزری این است کهبارکد خوان CCD نور محیط ساطع شده از بارکدرا اندازه گیری میکند در حالی که قلم و با اسکنرهای لیزری نور منعکس شده از یک فرکانس خاص از خود اسکنر را  اندازه گیری میکنند

4- بارکد خوان بر پابه دوربین

اسکنرهای تصویربرداری دو بعدی  چهارمین  نوع و جدیدترین نوع بارکد خوان هستند.این بارکد خوان از یک دوربین و تکنولوژی پردازش تصویر برای رمز گشایی بارکد استفاده میکند.بارکد خوان دوربین های تصویری با استفاده از دوربین های فیلمبرداری کوچک با همان فن آوری CCD بار کد خوان در CCD کار مبکنند با این تفاوت که به جای داشتن یک سطر از حسگرها، یک دوربین فیلمبرداری است که  صدها  ردیف از سنسورهای مرتب شده در یک آرایه دو بعدی را می خواند به طوری که آنها می توانند تولیدتصویر کنند

5- اسکنر بارکد خوان همه جهته

این نوع بارکد خوان مجمو عه ای از خطوط و منحنی ها را در جهتهای مختلف بدو ن مهم بودن جهت اسکن می کند.اسکنر بارکد خوان همه جهتی  غالبا از لیزر استفاده میکنند.اما بر خلاف اسکنرهای لیزری ساده تک خط، آنها تعداد زیادی بارکد را در جهات مختلف اسکن میکنند.این نوع اسکنر برای مواردی که بارکد نا خوانا است نیز بسیار مناسب است و قادر به خواندن بارکدهای پاره نیز می باشد.

6- دوربین تلفن همراه 

برای بارکدهای دو بعدی قابل استفاده می باشد.از موارد کاربرد آن میتوان به 
فیلم: DVD / VHS کاتالوگ فیلم
موسیقی:کاتالوگ CD ، پخش MP3 
کاتالوگ کتاب ها و دستگاه
مواد غذایی، اطلاعات مربوط به تغذیه، ساخت لیست خرید و غیره.
موجودی اموال شخصی (برای بیمه و اهداف دیگر)
تعدادی از برنامه های سازمانی با استفاده از تلفن های همراه 
کنترل دسترسی (برای مثال، اعتبار بلیط در سالن)، گزارش موجودی (برای مثال، ردیابی تحویل)، ردیابی دارایی (به عنوان مثال، ضد جعل و تقلب).
اشاره نمود.

7- تلفن های هوشمند

تلفن های هوشمندی که دارای سیستم عامل می باشند از جمله  سیستم عامل آندروید ، نوکیا سیمبین ،  سیستم عامل Maemo ،سیستم عامل Apple،Windows Phone 7.5 و  BlackBerry  نیز قادر به خواندن بارکد های سه بعدی می باشند.