پرینتر جوهر افشان تک کاره کانن 9000

تاریخ خبر: 1393/7/5

پرینتر جوهر افشان تک کاره کانن 9000

شرکت ژاپنی Canon در سال 1933 فعالیت خود را در زمینه تولید دوربینهای عکاسی وفیلمبرداری آغاز نمود و هم اکنون علاوه بر محصولات یاد شده به تولید دستگاه فتوکپی و چاپگر رایانه نیز می پردازد.

طراحی و ساخت
اکثر مردم هنگام صحبت در مورد پرینترها، درباره ی چاپ سند و صفحات وب توسط آن ها سخن می گویند اما با دوربین هایی که هر روز وضوح شان بیشتر می شود، چاپ عکس های بزرگ در خانه میان مردم رایج شده است. اگر می خواهید این پرینت های بزرگ ظاهر خوبی داشته باشند باید یک پرینتر با فرمت متوسط مانند Canon's Pixma Pro9000 بخرید. اگرچه این دستگاه نام Pixma Pro را یدک می کشد،  Pro9000جایگزین Canon I9900 می باشد که مانند این پرینتر یک پرینتر هشت جوهری برپایه ی Dye است. اگر بر جوهرهای رنگدانه ای اصرار دارید، اکنون Pixma Pro 9500 را نیز ارائه می دهد اما قیمت آن بیشتر و از تنظیمات جوهر رنگدانه ای استفاده می کند.

Pro9000 در مقایسه با I9900 کمی بزرگتر است، در حالی که تمام سینی هایش بسته باشد اندازه ای برابر 26 در 7.6 در 14 اینچ دارد. این یعنی لازم است فضای مناسبی را در اختیار پرینتر قرار دهید. همچنین اگر تصمیم دارید از قسمت بارگذاری جلوی پرینتر استفاده کنید لازم است 15.7 اینچ در قسمت پشت پرینتر خالی باشد چرا که کاغذهایی که از جلو بارگذاری می کنید به فضایی برای باز شدن و برگشتن به حالت اولیه نیاز دارند. اگرچه ممکن است زیاد خوب به نظر نرسد اما برخی علاقمندان عکس ترجیح می دهند به جای تغذیه ی کاغذهای خوب از مسیر L شکل معمولی، آن ها را صاف نگه دارند و مسیر بارگذاری در قسمت جلو یک مسیر استقبال اضافه در I9900 محسوب می شود که چنین مسیری را ارائه نمی کند.

Epson همیشه به خاطر گزینه های متنوع برای کاغذهای هنری و عکس، بیشتر از کانن شهرت داشته، البته کانن اخیرا محصولات خود را تقویت نموده است.  Pro9000در مقایسه با کاغذهای موجود برای Epson R1800 با قیمتی مشابه اما بر پایه ی جوهر رنگدانه ای، می تواند تعداد مشابهی از کاغذهای رسمی کانن را نیز بپذیرد، اما دستگاه رقیب فقط می تواند کاغذهای Epson را قبول کند. چون هر دو، گزینه های استانداردی مانند براق، نیمه براق و مات را عرضه می کنند، انتخاب میان آن ها نیز کمی مشکل خواهد بود. برای مثال Epson دو اندازه ی کاغذ مرقع را ارائه می کند، یکی از آن ها براساس کاغذهای استاندارد مرقع 12x12 اینچ اندازه گیری شده است. کانن برچسب عکس و تی شرت را (برای اتو) چاپ می نماید. اگر تصمیم دارید از هر نوع کاغذ غیرمعمولی استفاده کنید، ممکن است لازم باشد محصولات کانن و رقبایش را در یک فروشگاه محلی یا وب سایت هایشان مطالعه کنید. اگر می خواهید روی CD و DVD چاپ کنید مجبورید از Pro9000 صرف نظر نمائید چرا که این ویژگی را ندارد.

برخلاف برخی از جوهرافشان های کم هزینه تر، Pro9000کارت خوان سرخود ندارد. با این حال کانن علاوه بر پورت USB 2.0 پر سرعت در قسمت پشت پرینتر، در قسمت جلو نیز شامل یک پورت USB می شود. پورت جلویی به شما اجازه می دهد مستقیما از یک دوربین عکاسی یا فیلم برداری PictBridge سازگار پرینت بگیرید. ویژگی های خوب دیگر عبارت اند از چرخ های پشت پرینتر که جابجایی آن را روی میز کار راحت تر می سازد. همین طور مکانیزم سینی Damped که از کوبیده شدن سینی های پشتی و جلویی هنگام باز شدن جلوگیری می کند. هیچ گزینه ای برای رول تغذیه وجود ندارد بنابراین اگر به دنبال پرینت چشم اندازها هستید، باید قطعات بزرگتری از کاغذها را برش دهید زیرا کانن کاغذی برای اندازه ی چشم انداز ندارد.

درایور پرینت کانن مانند همیشه خیلی خوب عمل می کند. کنترل ها بسیار ساده هستند و حتی در بخش مدیریت رنگ یک علامت واضح بدون گزینه وجود دارد که وقتی می خواهید از برنامه ی ثالثی مانند فتوشاپ استفاده کنید مدیریت رنگ را به عهده می گیرد. همچنین مجموعه ی مناسبی از کنترل ها برای پرینت های سیاه و سفید موجود می باشد. بهتر از همه، درایور گزینه ای برای تمیز کردن نوبتی نازل ها به جای تمیز کردن یک باره ی آن ها در اختیار قرار می دهد هرچند این مسئله هم یک گزینه دارد. این کار به ذخیره ی جوهر کمک می کند چرا که تمیز کردن چرخه ها راهی برای عبور راحت جوهر است. برای اینکه مجبور نباشید چنین تمیزکاری هایی را انجام دهید بهتر است وقتی از پرینتر استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید. زیرا حرارت حاصل از فعال نگه داشتن سر پرینت ها باعث انسداد می شود.

پرینت های Canon Pixma Pro9000 بسیار خوب به نظر می رسند. رنگ ها زنده و دقیق با طیفی پویا، گسترده و وسعتی قابل توجه هستند. البته جای تعجب نیست چرا که این پرینترها از کارتریج های جداگانه ای برای جوهر مشکی، آبی، سرخابی، زرد، آبی عکس، سرخابی عکس، قرمز و سبز استفاده می کنند. کارتریج های سبز و قرمز مطمئناً در دستیابی به عملکرد یکپارچه نقش به سزایی دارند. اما Pro9000 در زمینه های دیگری از این گستره نیز برتری دارد. برای مثال من به یک بنفش تیره ی عمیق دست پیدا کردم که حتی در مانیتور هم نشان داده نمی شد. 

احتمالا قابل توجه ترین مطلب درباره این پرینتر، سرعت آن است. در حالت کیفیت چاپ استاندارد، توانستم یک پرینت حاشیه دار با اندازه ی نامه را در یک دقیقه و 7 ثانیه انجام دهم. با ارتقاء آن به کیفیت پرینت بالا، این زمان به 2 دقیقه و 16 ثانیه افزایش یافت.  Pro9000پرینت های بدون حاشیه ی با کیفیت در اندازه ی نامه را در 2 دقیقه و 39 ثانیه انجام داد. پرینت های بدون حاشیه 13x19 اینچی در حالت کیفیت استاندارد 2 دقیقه و 47 ثانیه و در حالت کیفیت چاپ بالا 5 دقیقه و 13 ثانیه طول کشید.  
اگر مشکلی با عمر کوتاه پرینت های بر پایه ی Dye، یا انتخاب کاغذ پیشنهاد شده توسط کانن ندارید،Pixma Pro9000 انتخابی عالی برای چاپگرهای جوهر افشان با فرمت متوسط است.

مزایا : 
پرینت سریع 

پرینت های سیاه سفید و رنگی عالی 

پذیرش کاغذ تا اندازه 13*19 اینچ 

می تواند نازل را از مجموعه رنگ ها پاک کند 

معایب : 

دوام پرینت هایی را که با جوهر رنگدانه ای انجام می شود ، ندارند

فونت پرینت بزرگی دارند 

بدون کارت خوان