آشنایی با انواع چاپگرها

تاریخ خبر: 1393/7/9

آشنایی با انواع چاپگرها

چاپگر (PRINTER):

چاپگرها يكي از قطعات جانبي كامپيوتر هستند كه امروزه از اهميت خاصي برخوردار مي‌باشند و تقريباً كارايي بالايي در كاربردهاي مختلف دارند. معمولاً اكثر مردم به يك چاپگر براي استفاده شخصي در محيط كار و يا منزل نياز دارند. ولي اكثر افراد در هنگام خريد، به علت كثرت مدل‌هاي مختلف چاپگر، دچار سردرگمي مي‌شوند و نمي‌توانند چاپگر مناسب خود را انتخاب نمايند.
در مرحله اول، نوع چاپگر انتخابي بستگي به كاري دارد كه شما مي‌خواهيد با چاپگر خود انجام دهيد. مانند چاپ متن و تصاوير گرافيكي سياه و سفيد و يا رنگي، اين عامل باعث تغيير در نوع چاپگر انتخابي شما مي‌شود. مثلاً اگر شما به چاپ تعداد زيادي صفحات متني احتياج داريد، آن وقت براي شما يك چاپگر ليزري تك رنگ مناسب است. ولي براي تصاوير گرافيكي و عكس، ديگر نمي‌توانيد از يك چاپگر ليزري سياه و سفيد استفاده كنيد و نياز به يك چاپگر رنگي جوهرافشان يا ليزري داريد تا بهترين كارايي را به دست آوريد.
براساس نوع مصرف و كارايي، چاپگرها به 5 نوع مختلف تقسيم مي‌شوند:
1 - چاپگرهاي جوهرافشان ‌‌‌‌(inkjet)
2 - چاپگرهاي ليزري سياه و سفيد‌‌‌‌(monochrome printer)
3 - چاپگرهاي ليزري رنگي ‌‌‌‌(Laser color)
4 - چاپگرهاي چند كاره(Multifunction)
5 - چاپگرهاي قابل حمل ‌‌ (Portable Printer)


در ادامه سعي داريم به طور اختصاري توصيفي كوتاه در مورد اين چاپگرها ارائه ‌دهيم:


1 - چاپگرهاي جوهرافشان ‌‌‌‌(inkjet) 
چاپگر جوهرافشان مخصوص چاپ عكس
چاپگرهاي جوهر افشان به وسيله پاشيدن قطرات ريز جوهر روي يك صفحه كاغذ از طريق منافذ ريزي كه در هد وجود دارد، باعث به وجود آوردن تصاوير سياه و سفيد و رنگي در حد كيفيت مناسب مي‌شود. رنگ‌هاي اصلي در چاپگرهاي جوهر افشان، به سه رنگ اصلي تقسيم مي‌شود:
cyan(آبي)، magenta (قرمز) و‌‌ yellow ( زرد ) كه به همراه آن‌ها يك رنگ سياه نيز وجود دارد كه براي توليد تصوير با رنگ مشكي به كار مي‌رود. بعضي از چاپگرهاي جوهرافشان ، از تركيب سه رنگ اصلي، رنگ مشكيِ مركبي به وجود مي‌آورند كه براي نوشتن متن چندان مناسب نيست و رنگ آن به صورت مشكي متمايل به سبز يا آبي مي‌باشد . در سري قديم چاپگرهاي جوهرافشان، كارتريج‌هاي سه رنگ اصلي به يكديگر متصل بودند و در صورت تمام شدن يكي از رنگ‌ها شما مجبور به تعويض هر سه رنگ بوديد. ولي امروزه در چاپگرهاي جوهرافشان، اين سه رنگ از يكديگر جدا شده‌اند. معمولاً اكثر چاپگرهاي جوهر افشان از چهار رنگ اصلي تشكيل شده‌اند. ولي شما براي چاپ حرفه‌اي عكس، به يك چاپگر با شش رنگ مجزا احتياج داريد كه علاوه بر سه رنگ اصلي و رنگ مشكي، داراي يك رنگ قرمز روشن و آبي روشن ‌باشد كه در ايجاد تصاوير با رنگ‌هاي طبيعي‌تر تأثيرگذار است. سرعت چاپ در چاپگرهاي جوهر افشان در حدود 6/2 صفحه در دقيقه است. اين حالت براي چاپ متن مي‌باشد و در چاپ تصاوير، سرعت چاپ يك چاپگر جوهر افشان، در حدود 3/2 صفحه در دقيقه مي‌باشند. در كل چاپگرهاي جوهر افشان يك قيمت معقول را به شما ارائه مي‌دهند و براي مصارف عمومي، يك انتخاب مناسب است. به ياد داشته باشيد كه چاپگرهاي جوهرافشان فقط براي مصارف عمومي كاربرد ندارد، بلكه مدل‌هاي حرفه‌اي اين چاپگرها را مي‌توان در محيط‌هاي عكاسي و جاهاي حرفه‌اي نيز به كاربرد. 


2 - چاپگرهاي ليزري سياه و سفيد (تك رنگ) 
چاپگرهاي ليزري تك رنگ همانند سيستم الكتروستاتيكي كه در دستگاه فتوكپي وجود دارد، عمل چاپ را انجام مي‌دهند كه اين عامل باعث افزايش سرعت و كارايي چاپگر مي‌گردد. يك دستگاه چاپگر ليزري سياه و سفيد صفحات متني با كيفيت بسيار مناسبي را در مدت زمان كوتاهي به چاپ مي‌رساند. سرعت اين نوع چاپگر در چاپ متون در حدود 6 تا 8 صفحه در دقيقه در حالت تمام صفحه است. سرعت چاپ تصاوير گرافيكي سياه و سفيد نيز در اين چاپگر در حدود 2 تا 5 صفحه در دقيقه است. چاپگرهاي ليزري سياه و سفيد، بهترين انتخاب براي چاپ صفحات متني در تعداد بالا است. به خصوص در موقعي به تأثير كارايي چاپگرها ليزري پي مي‌بريد كه نياز به چاپ متن با اندازه فونت كوچك‌تر از 10 داشته باشيد. در اين موقع به‌طور واضح به تأثير چاپگر ليزري سياه و سفيد در چاپ متن‌هاي ريز پي خواهيد برد. از ويژگي‌هاي جالب استفاده از چاپگرهاي ليزري تك، رنگ قيمت پايين براي هر صفحه چاپ است كه در كل باعث كاهش هزينه تعويض و با شارژ كارتريج مي‌شود. همچنين استفاده از كاغذهاي معمول مي‌تواند باعث كاهش هزينه كاغذ مصرفي در طولاني مدت گردد.
در كل يك چاپگر ليزري، بهترين انتخاب براي يك دفتر كار يا محيط اداري بزرگ است كه نياز به چاپ متن‌هاي زياد در طول روز دارند.


3 - چاپگرهاي رنگي ليزري
بهترين انتخاب براي چاپ تصاوير گرافيكي و عكس، يك چاپگر رنگي ليزري است كه به جاي استفاده از جوهر، از تونرهاي‌CMYK براي چاپ استفاده مي‌كند. اين چاپگرها باعث ايجاد تصاوير گرافيكي و عكس با كيفيت فوق‌العاده مي‌شود كه نياز عكاسان و گرافيست‌هاي حرفه‌اي را برآورده‌‌مي‌كند. اين چاپگرها در چاپ متن نيز داراي قدرت چاپ مناسبي هستند و متن‌هاي ريز را به خوبي چاپ مي‌كنند. يكي از ويژگي‌هاي جالب اين چاپگرها، سرعت بالاي آن‌ها در چاپ تصاوير و متن‌هاست كه تقريباً با هيچ‌كدام از انواع چاپگرها قابل مقايسه نيست. يك چاپگر ليزري رنگي، قدرت چاپ 6 تا 8 صفحه متن تمام صفحه و 1 تا 3 صفحه تصاوير گرافيكي يا عكس را در دقيقه دارد.
شايد يكي از نقاط ضعف اين چاپگرها قيمت بالاي آن‌ها باشد كه براي اكثر افراد خريد اين چاپگر را مشكل نموده
است. ولي به ياد داشته باشيد كه هميشه در كنار قيمت بالا، امكانات و ويژگي‌هايي وجود دارد كه ضعف قيمت بالاي آن دستگاه را مي‌پوشاند. در كل هزينه‌اي كه براي چاپ هر صفحه تصوير گرافيكي يا عكس در چاپگرهاي ليزري به دست مي‌آيد، در مقايسه با يك چاپگر جوهرافشان، در سطح پايين‌تري قرار دارد. اين عامل باعث كاهش هزينه تعويض مجدد تانر مي‌شود.
در كل چاپگرهاي ليزري براي مصارف حرفه‌اي كاربرد زيادي دارد. ولي استفاده يا خريد آن‌ها در محيط منزل و براي كارهاي عمومي چندان جالب به نظر نمي‌رسد.

 

 

4 - چاپگرهاي چند كاره‌ Function)‌‌‌‌Multi )

در كارهاي اداري، وجود يك چاپگر چند منظوره تأثير بسيار زيادي بر روي سرعت كار دارد و شما مي‌توانيد در جايي كمتر، چاپگر، اسكنر، و دستگاه فكس خود را به صورت يكجا داشته باشيد. با دستگاه MFD's (multi Function devices) شما به راحتي مي‌توانيد تركيبي از تمام وسايل بالا را در يك دستگاه داشته باشيد كه در كل اين دستگاه نسبت به خريد تك‌تك وسايل هم از قيمت ارزان‌تري برخوردار است و هم جاي كمتري را در محيط كاري به خود اختصاص مي‌دهد. اما ايرادات اين دستگاه چيست؟ يكي از ايرادات دستگاه‌ MFD's اين است كه در صورتي كه يك مشكل در يكي از اجزاي اين دستگاه به وجود آيد، وسايل ديگر را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد . مثلاً اگر چاپگر شما دچار اشكال شود و كار نكند ، ديگر فكس و دستگاه كپي شما نيز كار نخواهد كرد و تقريباً دستگاه شما به‌طور كامل از كار مي‌افتد . دومين ايراد اين دستگاه ، عدم امكان ارتقاي ويژگي‌هاي اين دستگاه است و شما از يك سري امكانات ثابت و غيرقابل تغيير برخوردار هستيد كه اين عامل براي بعضي از كاربران چندان خوشايند نيست. در كل اين دستگاه براي مصارف عمومي و يا اداري كوچك كاربرد دارد و استفاده آن در محيط‌هاي اداري بزرگ مناسب نيست. زيرا بعد از مدتي با مشكلات زيادي در اين دستگاه روبه‌رو خواهند شد. به خاطر اين‌كه اين دستگاه براي كاربردهاي حرفه‌اي و سنگين طراحي نشده است. 

 

 


5 - چاپگرهاي قابل حمل ‌‌‌‌ (Portable printer)
اگر شما از افرادي هستيد كه دائماً در حال مسافرت هستيد، حتماً به چاپگرهاي قابل حمل نياز پيدامي‌كنيد. چاپگرهاي قابل حمل امروزه يكي از پرطرفدارترين چاپگرها در كشورهاي اروپايي و امريكايي هستند. اين چاپگرها اندازه بسيار كوچك در حد يك كيف دستي مردانه دارند كه به راحتي مي‌توان آن را به جاهاي مختلف حمل كرد. از ويژگي‌هاي جالب اين چاپگر، وزن كم آن است كه در حدود 5 پوند وزن دارد و به راحتي با باتري كار مي‌كند. معمولاً اين چاپگرها از تكنولوژي‌ چاپگرهاي جوهرافشان و يا روش تانرهاي حرارتي (ريبون) استفاده مي‌كند. استفاده از ريبون بر اثر فشار و گرمايي كه به آن واردمي‌شود، باعث انتقال رنگ به كاغذ و در نتيجه ايجاد تصوير مي‌گردد. اما مشكلاتي هم در استفاده از چاپگرهاي قابل حمل وجود دارد كه در اين ميان مي‌توان به كيفيت پايين‌تر از چاپگرهاي جوهر افشان محصول در بازار، سرعت چاپ پايين، افزايش قيمت چاپ در هر صفحه (عموماً چاپ متن و تصاوير رنگي در هر صفحه براي دستگاه‌هاي قابل حمل بالاتر خواهد بود براي اين‌كه تانك‌هاي اين چاپگرها نسبت به چاپگرهاي جوهرافشان كوچك‌تر بوده و نمي‌توانند تعداد زيادي صفحه را به چاپ برساند)، و عدم وجود منابع تأمين صفحه برخلاف چاپگرهاي ديگر اشاره كرد كه در مورد اين اشكال اخير بايد به صورت تك‌تك ورق‌ها را به چاپگر واردكنيد (درست است كه ما به اين حالت به عنوان ايراد نگاه مي‌كنيم، ولي واقعاً قراردادن سيني نگاهدارنده براي يك چاپگر در حد اندازه كيف مردانه، كار چندان ساده‌اي نيست).
انرژي موردنياز براي چاپگرقابل حمل، از باتري تأمين مي‌شود. اگر شما به چاپ تعداد زيادي صفحه نياز داريد كه يك باتري استاندارد )‌NiCad (Nickel Cadmium مي‌تواند در حدود 90 صفحه چاپگر را در حالت شارژ كامل پشتيباني كند؛ بدون آن‌كه نياز به شارژ دوباره داشته باشد و اگر مي‌خواهيد مدت زمان چاپ شما از اين مقدار هم بيشتر شود، مي‌توانيد از باتري‌هاي سري )‌‌‌‌Ni-MH (Nickel metal Hydride استفاده كنيد كه مي‌تواند مدت طولاني‌تري انرژي براي چاپگر تأمين كند.
تعدادي از چاپگرهاي قابل حمل داراي يك بورد اختياري اسكنر مي‌باشند كه با اضافه كردن آن، مي‌توان از آن به عنوان يك اسكنر قابل حمل استفاده نمود. يكي ديگر از ويژگي‌هاي جالب اين چاپگر، وجود يك پورت‌ infrared است كه به شما اجازه مي‌دهد اطلاعات خود را بين چاپگر و كامپيوتر بدون نصب هيچ‌گونه رابطي انتقال دهيد. همچنين اين ويژگي به شما امكان مي‌دهد اطلاعات مورد نظر خود را از‌ PDA و نوت‌بوك به چاپگر انتقال دهيد. (بايد بدانيد كه كامپيوتر شما بايد داراي دستگاه‌ infrared باشد تا شما بتوانيد از اين امكان استفاده نماييد.) 


عوامل مهم در خريد چاپگر
1- ‌ Resolution(دقت چاپ، تفكيك‌پذيري)
2- ‌‌ speed(سرعت چاپ)
3-print quality (كيفيت چاپ)
4- ‌ cost-per-page(قيمت چاپ در هر صفحه)
5 - ويژگي‌هاي جانبي چاپگر (امكانات جانبي)
Resolution-1 (دقت چاپ) 
دقت چاپ در يك چاپگر به‌طور مسلم يكي از عوامل مهم در انتخاب چاپگر است. دقت چاپ در اصل به تعداد نقاطي گفته مي‌شود كه در هر اينچ مربع از صفحه توسط چاپگر ايجاد مي‌شود كه اين نقاط معمولاً روي صفحه در دو جهت عمودي و افقي به چاپ مي‌رسند. به همين منظور، در هنگام معرفي دقت چاپ چاپگر آن را با دو عدد معرفي مي‌كنند. مانند 600* 600 كه اولين عدد مربوط به دقت چاپ افقي و دومين عدد مربوط به دقت چاپ عمودي است. امروزه اكثر چاپگرها از دقت استاندارد 600* 600 پشتيباني مي‌كنند كه اين عامل باعث به وجود آمدن تصاويري با دقت بالا در حين چاپ مي‌شود. به طور عمومي چاپگرهاي جوهر افشان دقتي در حدود 1200 * 2400 نقطه در اينچ را به چاپ مي‌رسانند اما در مدل‌هاي جديد اين چاپگرها اين نقاط افزايش يافته و به حدود 1200 * 4800 نقطه در اينچ رسيده است. ولي اين نكته را هرگز فراموش نكنيد كه حتي اگر شما بخواهيد كه 8 تا 10 تصوير عكاسي شده رنگي را در چاپگر جوهرافشان به چاپ برسانيد، بيشترين نقاطي كه يك چاپگر در چاپ اين تصاوير به كار مي‌برد 1200*‌1200 نقطه در اينچ است و تقريباً تمام چاپگرهاي موجود در بازار از يك كيفيت ثابت در چاپ اين تصاوير بهره مي‌برند. به همين علت، تعدادي از سازندگان چاپگر، به همراه دستگاه خود نرم‌افزارهاي جانبي ارائه مي‌دهند كه به وسيله آن شما مي‌توانيد تصاوير خود را اصلاح، رنگ آن را شفاف‌تر، و جزئيات آن را در چاپ بهتر نشان دهيد و در كل كيفيت بيشتري در هنگام چاپ به دست آوريد كه اين كار تأثيري مانند افزايش Resolution چاپگر دارد. بهترين راه براي بررسي كيفيت چاپ يك چاپگر، توجه به دقت چاپي نيست كه بر روي چاپگر نوشته شده است، بلكه مهم تصويري است كه بعد از چاپ از چاپگر خارج مي‌شود و شخص آن را در مقابل چشم خود مي‌بيند. اين حالت بهترين نوع قضاوت در دقت چاپ است.
چاپگرهاي ليزري تك رنگ در حدود 600 * 600 نقطه در اينچ را به چاپ مي‌رسانند كه اين دقت براي چاپ متن و تصاوير سياه و سفيد بسيار مناسب مي‌باشد. دقت چاپ در چاپگرهاي ليزري از 1200 * 1200 تا 1200 * 2400 نقطه در اينچ مي‌باشد كه با اين دقت مي‌توانيد تصاوير گرافيكي و عكس‌هاي خود را با بهترين كيفيت ممكن به چاپ برسانيد.


2- speed (سرعت چاپ)
Xerox Phaser 7300N
يكي ديگر از عوامل مهم در انتخاب چاپگر براي اكثر افراد سرعت چاپ آن است. زيرا براي بعضي از افراد، حتي چند ثانيه نيز تأثيرگذار مي‌باشد. به همين خاطر، يكي از فاكتورهاي مهم در خريد چاپگر، سرعت چاپ آن است. ولي آيا اين سرعت كه بر روي چاپگرها نوشته شده است، يك سرعت واقعي در چاپ متن يا تصوير است يا نه؟ آيا فكر مي‌كنيد چاپگرها مي‌توانند با سرعتي كه شركت‌هاي سازنده مدعي آن هستند صفحات را به چاپ برسانند؟
تعداد صفحاتي كه چاپگرهاي جوهرافشان موجود در بازار ادعاي چاپ آن را دارند، در حالت چاپ متن بين 5 تا 21 صفحه در دقيقه است. اما در تست‌هاي انجام گرفته در چاپ متن چاپگرها در حدود 2 تا 7‌صفحه را توانستند به چاپ برسانند. همچنين در چاپ صفحات گرافيكي كارخانه‌هاي سازنده ادعا كرده‌اند كه چاپگرهاي آن در حدود 2 تا 15 صفحه در دقيقه قدرت چاپ را دارند. ولي در تست‌هاي انجام گرفته سرعت چاپ واقعي آن‌ها در حدود 1 تا 3 صفحه در دقيقه مي‌باشد. در چاپگرهاي ليزري نيز موضوع همين‌طور است. يك چاپگر ليزري تك رنگ، در چاپ متن قدرت چاپ 10 تا 18 را در دقيقه دارد كه تقريباً نصف مقداري كه توسط كارخانه‌ها ادعا مي‌شود. چاپگرهاي ليزري رنگي در چاپ تصاوير گرافيكي، حدود 1 تا 4 برگ در دقيقه را به چاپ مي‌رساند كه اين مقدار چيزي در حدود يك به هشت مقداري است كه خود شركت اعلان مي‌‌كند. پس هميشه نبايد در خريد چاپگر، فقط به مشخصاتي كه بر روي چاپگر نوشته شده است اتكا كرد و بايد از كساني كه به‌طور عملي از آن وسيله استفاده كرده‌اند، سؤال شود. چون بهترين بررسي، استفاده از وسيله است.


3- print quality (كيفيت چاپ)
يكي ديگر از ويژگي‌هايي كه در همان خريد چاپگر بايد به آن دقت نمود، كيفيت چاپ است. كيفيت چاپ بسته به نوع كارايي و مصارف كاربران، متفاوت است. اگر شما به چاپ متن‌هاي نوشتاري با كيفيت بالا نياز داريد. تقريباً تمام چاپگرهاي رنگي و سياه و سفيد ليزري در بازار متن‌هاي نوشتاري را به خوبي چاپ مي‌كنند. (چاپگرهاي ليزري رنگي هم در كشيدن نمودار‌ها و تصاوير دو بعدي گرافيكي بسيار عالي هستند و آن‌ها را به خوبي چاپ مي‌كنند.) در چاپ تصاوير گرافيكي و عكاسي، چاپگر جوهرافشان انتخاب مناسبي براي كاربران عمومي تا غيرحرفه‌اي است. در صورتي كه شما تصوير خود را بر روي يك كاغذ گلاسه به چاپ برسانيد، در اين حالت هم تصوير شما دقيق‌تر و زيباتر به چاپ مي‌رسد و هم مقدار جوهر كمتري را مصرف خواهيدكرد و با حداقل خرج، مي‌توانيد كيفيت مناسبي را به دست آوريد. اما اگر كاربر حرفه‌اي گرافيكي‌اي هستيد، به‌طور قطع به يك چاپگر ليزري نياز خواهيد داشت تا بهترين كيفيت ممكن را به شما ارائه دهد.


4- Cost per page (هزينه هر صفحه)
چهارمين نكته كه بايد در خريد چاپگر به آن توجه نمود، مقدار هزينه‌اي است كه در هر صفحه چاپ به وسيله چاپگر براي شما ايجاد مي‌شود چرا كه اين قيمت با مقدار مصرف جوهر توسط چاپگر رابطه مستقيم دارد. در چاپگرهاي جوهرافشان، قيمت كلي جوهر تأثير زيادي بر روي قيمت كلي چاپگر دارد. به‌طور عمومي، شارژ كارتريج‌هاي سه رنگ اصلي در حدود 21 تا 30 دلار و شارژ كارتريج مشكي در حدود 12 تا 30 دلار هزينه در بر دارد. در ايران بعضي از اين كارتريج‌ها، به صورت دستي پر مي‌شود. بازدهي اين كارتريج‌ها در حدود 300 تا 800 صفحه است كه طبق محاسبات انجام شده چاپ هر صفحه متن سياه و سفيد در حدود 1 تا 7 سنت و هر صفحه رنگي در حدود 6 تا 18 سنت هزينه در بردارد.
براي اين منظور تعدادي از كارخانه‌هاي سازنده، پيشنهادي در مورد افزايش حجم كارتريج دارند كه به وسيله آن حجم بيشتري جوهر در اختيار كاربر قرار مي‌گيرد و با آن‌كه قيمت كل كارتريج افزايش مي‌يابد، در كل نسبت به كارتريج اوليه در هر صفحه چاپ كاهش مي‌يابد. يكي ديگر از روش‌هاي كاهش قيمت چاپ در هر صفحه كه توسط شركت‌هاي canon ، ‌Epson و HP انجام گرفته است، استفاده از كارتريج‌هاي مجزاي قرمز، آبي و زرد در چاپگر است كه در صورت اتمام يكي از رنگ‌ها، به راحتي مي‌توانيد هر كدام از آن‌ها را تعويض يا شارژ نماييد كه اين عامل باعث كاهش هزينه تعويض تمام كارتريج‌ها مي‌شود.
تعداد صفحاتي كه توسط يك كارتريج يا تانر به وسيله چاپگر به چاپ مي‌رسد، به عواملي مانند جنس كاغذ كه تأثير زيادي در جذب بيشتر جوهر دارد، حجم صفحاتي كه توسط چاپگر به چاپ مي‌رسد، مقدار رنگ يا جوهري كه در صفحه به كار مي‌رود (مثلاً در يك صفحه تمام مشكي حجم بسيار بالايي جوهر مشكي مصرف مي‌شود كه اين عامل باعث خالي شدن جوهر مشكي با سرعت بيشتر مي‌شود بستگي دارد.) 


5- امكانات جانبي چاپگر
پنجمين نكته‌اي كه بايد در خريد چاپگر به آن توجه كرد، امكانات جانبي چاپگر است كه باعث تسهيل استفاده از آن در كارهاي مختلف مي‌شود. تقريباً تمام چاپگرهاي جوهر افشان، داراي ويژگي يكساني مي‌باشند. مانند يك سيني كاغذ كه مي‌تواند در حدود 100 تا 150 صفحه كاغذ را در خود نگهداري مي‌كند، برخورداري از يك حافظه براي ذخيره اطلاعات و امكاناتي از اين قبيل كه به‌طور كلي در تمام چاپگرها وجود دارد. اما بعضي از سازندگان چاپگر، در چاپگرهاي خود امكانات جانبي ديگري قرارمي‌دهند تا باعث افزايش كارايي و سهولت استفاده از چاپگر شوند. مانند افزايش حجم جاگذاري كاغذ كه بتوان تعداد بيشتري كاغذ را در آن جا داد كه اين عامل در محيط‌هاي اداري نقش بسيار مهمي دارد و يا قراردادن يك رابط بي‌سيم شبكه‌‌802.11b براي ارتباط با كامپيوترها ديگر. همچنين افزايش ميزان حافظه چاپگر كه باعث افزايش سرعت چاپ در تصاوير گرافيكي مي‌شود و سرعت انتقال اطلاعات به چاپگر را نيز افزايش مي‌دهد. چاپگرهاي ليزري نيز داراي امكانات و ويژگي‌هاي جالبي براي استفاده در محيط‌هاي حرفه‌اي هستند. مانند توانايي نگاهداري 200 تا 1500 صفحه در سيني نگاهدارنده خود كه باعث افزايش سرعت چاپ و جلوگيري از تأمين كاغذ در زمان‌هاي كوتاه مي‌شود.
بيشتر پرينت‌هاي ليزري، دست كم داراي 8 مگابايت حافظه براي ذخيره اطلاعات مي‌باشند كه شما مي‌توانيد براي افزايش كارايي اين مقدار حافظه را تا حدود 4 تا 5 برابر افزايش دهيد. البته بهتر است براي كارهاي اداري چاپگر خود را حداقل به 32 مگابايت حافظه مجهز كنيد تا سرعت انتقال اطلاعات شما به چاپگر افزايش يابد. تعدادي از چاپگرهاي ليزري به همراه خود درايو هاردديسك دارند كه به شما امكان مي‌دهند كه بتوانيد فايل‌ها و عكس‌هاي شخصي موردنظر خود را در آن ذخيره كنيد و براي آن ‌ Password قرار دهيد كه هر شخصي امكان دسترسي به آن را نداشته باشد.
تعدادي از چاپگرهاي جوهرافشان كه قابليت چاپ عكس با دقت بالا را دارند، داراي امكانات جانبي جالبي مانند يك پورت‌ USB جداگانه براي اتصال سيستم به دوربين‌هاي ديجيتال، همچنين شكاف‌هاي حافظه براي اتصال به انواع مختلف حافظه و چاپ تصوير آن را دارند. در اين چاپگر براي سهولت كار يك مانيتور‌ LCD كوچك بر روي چاپگر قرار داده شده است كه قبل از چاپ عكس، مي‌توانيد عكس موردنظر خود را در اين LCD مشاهده كنيد و بعد آن را براي چاپ بفرستيد كه اين عامل باعث افزايش كارايي شما و همچنين امكان چاپ عكس بدون كامپيوتر را مي‌دهد. در ادامه بايد گفت كه امروزه تعدادي از شركت‌هاي سازنده، امكان چاپ سيستم بر روي‌‌CD و‌ DVD را در چاپگرهاي خود گنجانده كه به كاربر امكان مي‌دهد كه بتواند در كاربردهاي عمومي از اين چاپگر براي چاپ بر روي‌ CD استفاده كند.
نكاتي كلي در مورد خريد چاپگرهاي جوهر افشان 
به‌طور كلي چاپگرهاي جوهرافشان نبايد گران‌قيمت باشند. زيرا تعويض كارتريج‌هاي چاپگر باعث افزايش قيمت چاپگر مي‌شود. در هنگام خريد، به قيمت كارتريج‌هاي چاپگر توجه كنيد. توجه به قيمت كلي كه در هر صفحه چاپ توسط چاپگر براي شما به دست مي‌آيد از برآورد قيمت كلي‌ كارتريج نسبت به تعداد صفحاتي كه توسط كارتريج به چاپ مي‌رسد، به دست مي‌آيد. با اين كار به راحتي مي‌توانيد به مقدار هزينه تقريبي‌اي كه در مدت يك سال براي شار يا تعويض كارتريج بپردازيد، دست پيدا كنيد.
كارخانه‌هاي سازنده بر روي جعبه‌هاي چاپگر خود سرعت بالايي از چاپ صفحات را به شما معرفي مي‌كنند. اما در تست‌ها ديده شده است كه موتور يك چاپگر جوهر افشان توانايي چاپ 2 تا 4 صفحه در حالت چاپ متن تمام صفحه و 2 تا 3 صفحه در حالت چاپ عكس يا تصوير را دارد.
تعدادي از چاپگرهاي جوهرافشان مي‌توانند عكس‌هايي در حد و اندازه يك چاپگر حرفه‌اي عكاسي به چاپ برسانند. پس اگر شما چاپگر خود را براي چاپ عكس و يا تصاوير گرافيكي به كار مي‌بريد، به دنبال مدلي از چاپگرهاي جوهر افشان بگرديد كه ويژگي‌هاي اين نوع چاپ را به خوبي دارا باشند. اگر از افرادي هستيد كه تمام كارهاي شما مربوط به چاپ عكس و كارت گرافيكي مي‌باشند، به دنبال چاپگرهاي چاپ عكس كه داراي امكانات ويژه‌اي مانند، اسلات حافظه، پنل مانيتور‌ LCD كه به شما امكان ديدن عكس و چاپ بدون‌ PC را مي‌دهد، بگرديد.
چاپگرهاي جوهرافشان يك انتخاب مناسب براي اكثر افرادي است كه مي‌خواهند از چاپگر در مصارف خانگي و تحقيقاتي كوچك استفاده كنند. ولي انتخاب چاپگر جوهرافشان براي كساني كه مي‌خواهند تنها كيفيت بالايي در چاپ داشته باشند، مناسب نيست. سازندگان چاپگر از يك سياست شبيه به فروش تيغ صورت تراشي در فروش چاپگرهاي خود استفاده كرده‌اند. در اين روش مي‌توانيد با قيمت نه چندان زياد، يك تيغ مناسب را خريداري كنيد. اما بعد از مدتي استفاده، بايد مقدار زيادي پول براي تعويض تيغ‌هاي كند شده بپردازيد كه در مقايسه با قيمت كلي خود تيغ كمي بالا است.
داستان خريد كارتريج براي چاپگرهاي جوهر افشان نيز همين‌طور است. زيرا شما چاپگر را با قيمت تقريباً پايين خريداري مي‌كنيد. ولي وقتي مي‌خواهيد كارتريج چاپگر خود را عوض كنيد، قيمتي در حدود يك‌سوم قيمت كل چاپگر را بايد بپردازيد كه كمي گران به نظر مي‌رسد و براي كاربران عمومي به صرفه نمي‌باشد.
نكاتي كلي در خريد چاپگرهاي ليزري سياه سفيد (تك رنگ)
اگر شما تعداد زيادي صفحات متني را چاپ مي‌كنيد، نياز به خريد يك چاپگر تك رنگ ارزان قيمت براي كار خود داريد. اين چاپگر مي‌توانند تصاوير و متن‌هاي سياه و سفيد را با بهترين كيفيت ممكن به چاپ برساند.
تعدادي از چاپگرهاي ليزري تك رنگ، قيمتي كمتر از 200 دلار دارند و انتخاب مناسبي براي مصارف خانگي به شمار مي‌روند.
تعدادي از چاپگرهاي ليزري تك رنگ، به همراه پورت اترنت (شبكه) ارائه مي‌شود كه امكان اتصال به شبكه را به اين چاپگرها مي‌دهد و اين ويژگي امكان استفاده از يك چاپگر در محيط اداري را فراهم مي‌كند. ولي اگر مي‌خواهيد از يك كامپيوتر براي اتصال به اين نوع چاپگرها استفاده كنيد، بهتر است هزينه اضافي براي يك كارت شبكه پرداخت نكنيد.
كاربران عمومي مي‌توانند در صورتي كه تعداد زيادي صفحات متني را به چاپ مي‌رسانند، به جاي خريد يك چاپگر جوهرافشان، يك چاپگر ليزري تك رنگ در قيمت زير 200 دلار خريداري نمايند تا مصارف آن‌ها را برطرف كند.
در مقايسه يك چاپگر ليزري با يك چاپگر جوهرافشان هم قيمت، چاپگر ليزري تك رنگ از لحاظ سرعت چاپ، كيفيت چاپ و قيمتي كه در هر صفحه براي چاپ (چاپ متن) براي شما به دست مي‌آيد، در سطح مناسب‌تري نسبت به چاپگر جوهرافشان قرار دارد.
اگر به چاپ تصاوير رنگي نياز داريد، خريد يك چاپگر جوهرافشان براي شما ضروري است. ولي اگر به چاپ تصاوير رنگي نياز نداريد و يا هر از گاهي اقدام به چاپ عكس رنگي مي‌كنيد، خريد يك چاپگر رنگي كاري اشتباه است. زيرا شما مجبور به استفاده از رنگ‌هاي چاپگر در طولاني مدت هستيد. چون در غيراين صورت، چاپگر به مرور زمان دچار مشكلاتي در چاپ رنگ‌ها مي‌شود و منافذ هد به علت خشك شدن ذرات جوهر، باعث جلوگيري از خروج رنگ‌ها مي‌گرد
نكاتي كلي در مورد خريد چاپگرهاي رنگي ليزري 
اين چاپگرها براي محيط‌هاي اداري كه نياز به چاپ تصاوير رنگي به تعداد زياد دارند، عكاسان و كساني كه به‌طور حرفه‌اي كار طراحي انجام مي‌دهند، كاربرد زيادي دارند. تقريباً براي تمام كاربران خانگي، خريد يك چاپگر ليزر رنگي كار مشكلي است. زيرا اين چاپگرها داراي قيمت بالا و كارتريج‌هاي گراني مي‌باشند. ولي اگر به اين چاپگر نياز مبرمي داريد، خريد آن كار نادرستي نيست. زيرا در كل قيمت چاپ هر صفحه عكس يا تصوير توسط چاپگر ليزري در مقايسه با چاپگر جوهرافشان ارزان‌تر مي‌باشد. همچنين كيفيت اين چاپگر در مقايسه با چاپگر جوهرافشان، در سطح بالاتري قرار دارد.
تونرهاي چاپگرهاي ليزري براي محيط بسيار پرخطر هستند. به همين خاطر مطمئن شويد كه آن‌ها را در جايي مناسب قرار داده‌ايد و پس از مصرف نيز آن‌ها را به درستي دفع كرده‌ايد. اگر شما يك كارگرافيكي پيچيده نداريد، مي‌توانيد يك چاپگر جوهرافشان را براي كار خود انتخاب كنيد و با قيمتي در حدود يك‌دهم يك چاپگر ليزري كيفيت مناسبي را به دست آوريد ولي در صورتي كه يك كاربر حرفه‌اي گرافيكي هستيد و به چاپ تصاوير پيچيده و با دقت گرافيكي نياز داريد، حتماً به يك چاپگر ليزري مناسب نياز خواهيد داشت.
اگر سرعت چاپ، يكي از فاكتورهاي اصلي براي شما در خريد چاپگر ليزري است، بايد با دقت مدل‌هاي مختلف چاپگرها را مورد بررسي قرار دهيد و برحسب قيمت و سرعت، بهترين چاپگر را انتخاب نماييد.
در ادامه سعي نموديم تعدادي از چاپگرهاي موجود در بازار را معرفي نماييم تا شما را در خريد هر چه بهتر چاپگر موردنظرتان راهنمايي كنيم. ولي اين نكته را به ياد داشته باشيد كه معرفي نكردن يك چاپگر در اين مقاله، به معناي عدم كارايي يا نامناسب‌بودن آن نيست و ما به علت كمبود فضا به‌طور انتخابي از هر نوع چاپگر مدل‌هايي را براي شما خوانندگان انتخاب نموده‌ايم تا شما را هر چه بهتر با ويژگي‌هاي چاپگرها آشنا كنيم. در كل هدف مقايسه كارايي ميان اين محصولات نيست. زيرا بهترين مقايسه، مشاهده كيفيت و سرعت چاپ چاپگر به طور عيني است كه مهم‌ترين ملاك براي خريدار مي‌باشد.